Argentyńskie ciasto do emapanady - Idealne do słonych wypieków


Argentyńskie ciasto do słonych wypiekówPodałam wam niedawno przepis na empanade, do tej pory zastanawiam się do której potrawy w naszej, polskiej kuchni mogłabym ją odnieść, ale na razie nie znalazłam ''bezpośredniego'' odpowiednika. Empanada może być duża, w formie anglosaskich pie, czy francuskich tart lub też w wersji indywidulanych empanadillas.  Moglibyśmy położyć ją obok naszych pieczonych pierogów,  osobnym przedziałem są te smażone w głębokim oleju, w które obfituje cała Ameryka Łacińska..

Tak, jak już napisałam we wpisie  o empanadzie, możecie do jej wyrobu użyć ciasta francuskiego lub kruchego i wychodzi na prawdę wspaniała, ale tak jak obiecałam (i słuszna była ta prośba) podaję Wam przepis argentyński na ciasto do niej. Nadaje się ono nie tylko do różnego rodzaju empanadas, ale również jako alternatywa do wszelkich słonych wypieków typu quiche czy tarty

Przepis na ciasto pochodzi stąd - został niejednokrotnie wypróbowany, bardzo wam je polecam:)

Ciasto jest proste do przygotowania, nie jest czasochłonne, łatwo się wyrabia. Ma teksturę pomiędzy ciastem kruchym i francuskim, w smaku jest lekkie, dobrze ''znosi'' różnorakie nadzienia. Same plusy:))

Najważniejsze w tym cieście jest jego schłodzenie po wyrobieniu, można je zamrażać, w całości lub podzielone na porcje.Przygotowanie

1/2 kg mąki pszennej
100 g miękkiego masła
1 jajo
150 ml letniej wody
2 szczypty soli
2 łyżki mleka
2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju


1. Do dużej, wygodnej miski wsypujemy mąkę, odsypujemy 4 łyżki, które będą potrzebne podczas wyrabiania ciasta.  Robimy dołek, dodajemy miękkie,  pokrojone masło i jajko. Wyrabiamy widelcem, a później ręką, do połączenia się składników.

2. Dodajemy oliwę i mleko.

3. W szklance letniej wody rozpuszczamy sól. Wlewamy do ciasta. Wyrabiamy kilka minut podsypując odstawioną wcześniej mąką (nie są konieczne 4 łyżki, może być mniej - jeżeli czujecie, że masa ma już wystarczającą gęstość nie podypujecie dalej). 

4. Przekładamy masę na stolnicę opruszoną mąką i wyrabiamy ok 10 minut.

5. Wyrobioną masę przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na co najmniej 3 godziny. Można ją swobodnie pozostawić na całą noc, ale wtedy przykrywamy ją folią spożywczą (nigdy aluminiową!)

6. Wyjmujemy z lodówki na pół godziny przed jej przygotowaniem do pieczenia i nadajemy jej potrzebny kształt. Ciasto zamrożone będzie potrzebować przynajmniej trzech godzin na rozmrożenie.

Podane proporcje wystarczają na dużą empanadę lub do 15 małych, tutaj wszystko zależy od rozmiaru foremki czy przyrządu, którym będziecie wycinać okrągłe opłatki. Trzeba pamiętać, że powinny być one wystarczająco duże, tak żeby pomieściły nadzienie, ja, kiedy przygotowuję empanadillas indywidualne wycinam je o średnicy 14 cm.

P.S. Ciasto na zdjęciu powstało przy współudziale moich synów:)

Komentarze

Popularne posty