Dorsz w sosie pil pil (w delikatnym sosie czosnkowym)dorsz w sosie z czosnku i oliwy
                        Dorsz jest obowiazkową rybą w czasie Postu i Wielkejnocy. Zajmuje w kuchni hiszpańskiej należne miejsce w czołówce najpopularniejszych dań. W tej chwili (kilka dni przed Wielkanocą) wszyscy się nim zajadamy, w sklepach jest wszędzie, w tawernach, restauracjach i barach na pierwszych pozycjach menu. Dorsz przez swój smak w ogóle uważany jest za rybę z ''wyższej półki'' i ja to zdanie absolutnie podzielam.
W Hiszpanii kupicie go świeżego, solonego - to wersja najbardziej tradycyjna i mrożonego, już odsolonego.


Jak odsalać dorsza? Najpierw pod biezącą wodą zmywacie z niego tyle soli, ile możecie, a następnie wkładacie go do miski i zalewacie wodą na około 48 (części grubsze) - 36 godzin (części cieńsze), zmieniacie wodą co dwie - trzy godziny. Naczynie z dorszem przechowujemy w lodówce. Jeżeli będziecie w Hiszpanii i zechcecie  kupić dorsza - właśnie takiego  Wam polecam. Dobrze zniesie podróż i się nie zepsuje.


Dorsz zamrożony jest już odsolony, chociaż ja w domu wkładam go jeszcze na godzinę do wody - bywa mocno słony.

Pil - pil to sos na bazie oliwy z oliwek i czosnku, pochodzi z Kraju Basków, czyli północy Hiszpanii. Ten klasyczny to oliwa, czosnek, pieprz i ewentualnie gunidilla (chili). 

Dorsz w sosie pil pil czyli bacalao al pil pil to danie, które pozwoli Wam docenić smak ryby w całej jej wspaniałości. Macie przed sobą jeden z najlepszych przepisów kuchni baskijskiej:) Sos jest delikatny i nie ''dusi'' smaku dorsza, trzeba go tylko przygotować tuż przed podaniem, odgrzewany może być bardzo słony, a ryba sucha. Zaczynamy:)

Przygotowanie
dla 4 osób

1 kg lub 8 kawałków dorsza świeżego, mrożonego lub solonego (ja liczę po dwa kawałki na osobę),
4 średnie lub duże ząbki czosnku
350 (ok półtorej szklanki) oliwy z oliwek virgen lub suave 
1 papryczka ostra typu guindilla (chili)  • przygotowujemy rybę: jeżeli jest surowa - jest gotowa, zamrożoną rozmrażamy i dobrze odsączamy z wody, soloną odsalamy 48 godzin wcześniej tak, jak podałam powyżej. Nie ściągamy skóry, dzieki zawartej w niej żelatynie sos gęstnieje!
  • czosnek obieramy i kroimy w grube plastry
  • na szerokiej patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy czosnek, podsmażamy go przez 2, 3 minuty tylko do momentu kiedy zacznie ''skwierczeć''. Zbieramy czosnek cedzakiem i odkładamy na bok. Jeżeli teraz nam się spali sos będzie gorzki:(
  • zmniejszamy ogień i studzimy olej, dorsz nie będzie sie smażył tylko lekko gotował na oleju w niskiej temperaturze. Ja u siebie zmniejszam gaz na 3 lub 4 (skala 1 - 10) i układam na letnim oleju kawałki dorsza obok siebie, skórą na dół. Teraz możecie dodać ostrą papryczkę.  Dzięki temu ryba się nie spali, będzie soczysta i delikatna. To bardzo ważne, żeby danie się udało.
  • najważniejszy krok dla udanego sosu: w czasie gotowania dorsza cały czas, powoli, poruszamy patelnią okrężnymi ruchami - tak stopniowo uwalniamy żelatynę zawartą w skórze ryby,  która ''zwiąże'' sos, dodajemy czosnek i cały czas mieszamy. Zajmie Wam to ok 10 minut, nie ma potrzeby odwracania ryby, tworzący się, mieszany  sos gotuje ją z dołu i z góry. 
  • po tym czasie dorsz jest gotowy, podaje się go natychmiast. My lubimy go najbardziej z chlebem, ale dobry będzie również  z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami

dorsz w sosie z czosnku i oliwy

Komentarze

Popularne posty