Zakup alkoholu na wesele

Organizacja ślubu i wesela to cały szereg różnego rodzaju czynności i obowiązków. Ogrom załatwiania sprawia, że często szukamy porad wśród bardziej doświadczonych. Dziś zastanowimy się nad kwestią, jaką jest alkohol na wesele.

Pierwsze, podstawowe pytanie brzmi zapewne: w jaką ilość alkoholu należy zaopatrzyć się na wesele? I tu oczywiście nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wielu czynników – m. in. liczby zaproszonych osób czy długości trwania imprezy (czy będzie to wesele do białego rana czy przyjęcie z obiadokolacją?). Na rynku dostępne są nawet aplikacje telefoniczne, w których odpowiedni algorytm oblicza nam ilość alkoholu na podstawie wpisanych danych. Wiele par przyjmuje również popularny w naszym kraju przelicznik – jedna butelka 0,5l na parę. Wiadomo jednak, że nie da się tu niczego dokładnie oszacować, wiele zależy też od charakteru, wieku i upodobań samych gości, dlatego należy kierować się po prostu własnym rozsądkiem i intuicją. Jeśli planujemy następnego dnia poprawiny, pamiętajmy, by ilość alkoholu była odpowiednio większa.

A jaki alkohol na wesele wybierany jest najczęściej? Króluje oczywiście wódka, w dalszej kolejności wino (półwytrawne lub półsłodkie), a także piwo. Coraz popularniejsze na weselach stają się także drink bary, w których profesjonalny barman przygotowuje różnego rodzaju napoje alkoholowe, wedle zamówienia chętnych osób. Jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla gości ceniących sobie bardziej wykwintne trunki. Wówczas jednak poniesiemy dodatkowy koszt – nie tylko za alkohol, ale także obsługę baru.